Jeden svět míří do Vzdělávacího centra Na Karmeli - NA KARMELI

Články

Jeden svět míří do Vzdělávacího centra Na Karmeli

Mladá Boleslav – Už v pondělí 19. března odstartuje festival dokumentárních filmů Jeden svět. Úvodním snímkem, který diváci uvidí ve Vzdělávacím centru na Karmeli, bude český film Pod sluncem tma. Nejnovější dokument režiséra Martina Marečka byl před pár dny oceněn prestižní cenou Český lev jako nejlepší dokumentární film roku 2011, a zároveň ho vybrali jako nejlepší snímek také diváci na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Pod sluncem tma (Solar Eclipse) zavede diváky do zambijské vesnice Masuku, kde v roce 2006 čeští rozvojoví experti Milan Smrž a Tomáš Tožička realizovali projekt elektrifikace areálu školy s nemocnicí. Po deseti letech se oba do Zambie vrací a ke svému zděšení nachází svůj důmyslně vybudovaný systém v troskách.

Vážné téma nevylučuje humor

„Tento dokument odhaluje nejrůznější úskalí rozvojové pomoci zcela otevřeně a bez vytáček, přičemž využívá prvky humoru a nadsázky. Jak si rozvojoví experti se situací poradí, se zájemci dozvědí nejenom během projekce, ale problematiku mohou prodiskutovat přímo s protagonisty filmu i režisérem Martinem Marečkem, kteří přijedou mladoboleslavský festival osobně zahájit,“ říká Michaela Stránská, dramaturgyně Jednoho světa v Mladé Boleslavi.

Přestože jde o dokument na vážné téma, nechybí v něm ani humor a příjemná nadsázka. Režisér Mareček o svém nápadu říká: „Oba protagonisty znám mnoho let, projekt elektrifikace osady jsem sledoval a říkal jsem si, že je to dobrá příkladová studie rozvojové pomoci a vůbec i téma energie, obnovitelných zdrojů. A když jsem zjistil, že se tam chystají úplně naposledy, tak jsem neváhal a vydal se do Masuky s nimi. Filmem jsem chtěl především říct, že struktura, do které vstupujeme, má často jiné zákonitosti, jiné potřeby a lidé nejsou a priori nespokojení.“

Film není o Africe, ale o Evropanech v ní

Režisérovi se zde povedlo u dokumentárních filmů nepříliš časté spojení, totiž že je jeho snímek oceňován jak filmovými kritiky, tak diváky. O tom svědčí i velmi vysoké hodnocení na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze, kde mu filmoví fandové dali 81 procent.

Pod sluncem tma není ani tak o Africe, jako o Evropanech v ní. Konfrontuje myšlení diváků s africkými reáliemi a potutelně ukazuje nepopulární přístupy k rozvojovému aktivismu. Určitě si tenhle film nenechte ujít!

Autor Šárka Charousková

MENU