Články

Evropská a česká města jako obývák

Mladá Boleslav – V rámci Týdne Země se v atriu Vzdělávacího centra Na Karmeli uskuteční výstava fotografií a projektů s názvem „Město pro lidi – proměny města“. Ta na mnoha příkladech z českých i evropských měst přiblíží, jak lze pracovat s městským prostorem a vkusně jej přeměnit v rozšířený obývák, kde lidé rádi tráví volný čas.

Pestrá paleta míst inspiruje, jak z města vytvořit místo k příjemnému životu, a změnit vnímání jeho obyvatel tak, aby jej nebrali jen jako noclehárnu, nebo výpadovku a centrum s nákupními středisky.  Výstava bude doplněná tabulemi s perlami a jizvami Mladé Boleslavi, a potrvá do 27. dubna. S výstavou je spojena i přednáška Město jako obývák, plánovaná na 19. dubna od 17 hodin. Architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství se na ní společně s návštěvníky zamyslí nad skloubením potřeb všech skupin obyvatel města: pěších, cyklistů, automobilistů, ale třeba i dětí a seniorů tak, aby se pro všechny stalo město bezpečným a příjemným prostorem.

Na téma mobility a městského prostoru jsou ve Vzdělávacím centru Na Karmeli připraveny i další  přednášky spojené s diskusí. Jedna z nich se odehraje úterý 17. dubna od 17 hodin a nese název Nebezpečí města a zdravý vývoj dětí.  Přednáška je doporučena všem rodičům a pedagogům a zaměřuje se na bezpečnou samostatnost dětí v anonymním městském prostředí. Slovo dostane Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

Otázkou pohybu cyklistů ve městě se bude zaobírat přednáška s názvem Na kole po městě – jak dál?, která začne ve středu 18. dubna od 17 hodin. Téměř desetileté zkušenosti se snahou přizpůsobit město i potřebám cyklistů s řadou úspěchů i zklamání představí Jakub Stránský z pražské iniciativy Auto*Mat. Následující diskuse by měla srovnat současný stav cyklodopravy v MB s požadavky pro její další rozšíření.

MENU