Diashow Pavly Bičíkové: Čundr kolem svaté hory
Ve čtvrtek 2. října se v 18 hodin můžete přijít zaposlouchat do vyprávění cestovatelky Pavly Bičíkové, o měsíční dobrodružné cestě kolem třetí nejvyšší hory světa – Kanchenjungy. Tato himalájská „osmitisícovka“ je považována za jednu z nejhůře dostupných a nejtěžších. Celá oblast je pověstná magickou přírodou, srdečnými domorodci, ale i špatným počasím s velkým množstvím deště, sněhu a lavin. Pro místní obyvatele je svatou horou.
Kanchenjunga region leží na severovýchodě Nepálu na hranicích se Sikkimem. Stále se mu vyhýbá turistický boom. Nenajdete zde turistickou infrastrukturu a davy turistů, ale dech vám vyrazí nádherné scenérie hor, mnohametrové rododendrony všech možných barev, stovky let staré budhistické kláštery, vysokohorské vesnice a farmy s původní architekturou. Úžasným zážitkem je setkání s místními lidmi, kteří stále žijí tradičním způsobem. Bydlí v jednoduchých domech s ohništěm uprostřed kuchyně, pracují na terasových políčcích bez jakékoli mechanizace. Pro nás „středověkým“ způsobem tkají koberce, v kovárně vyrábějí zemědělské nářadí, z rákosí pletou koše a rohože, či na primitivních mlýncích melou obilí nebo drtí koření. Někteří se věnují pastevectví a jiní vyráží za obchodem s karavanou jaků. A stále se usmívají.
Pro tuto oblast je typická etnická pestrost. Nižší hory jsou domovem lidu Limbu. Jejich náboženství je směsicí buddhismu, hinduismu a šamanismu. Ženy si zdobí nosy velkými zlatými šperky, muži nosí za pasem kukri nůž a na hlavě mají téměř vždy tradiční nepálskou čapku tópí. Žijí zde i lidé kmene Rai, kteří jsou stejně jako lidé Limbu pověstní svou statečností. Proto byli a stále jsou najímáni do britské a indické armády. Ve vysokohorských vesnicích potkáte kmeny Šerpů, Olangčungů, Tamangů, kteří vás vždy rádi pohostí ve svých domech. Jsou tibetského původu a vyznávají buddhismus. Jejich čorteny (mohyly), mani zídky, gompy (kláštery) a modlitební praporky jsou pro tuto oblast tak typické.