Články

Milan Knížák diskutoval Na Karmeli

V rámci sochařského sympozia Ze šrotu umění?, které se konalo od středy do pátku v Mladé Boleslavi, navštívil dnes město i svérázný všestranný umělec Milan Knížák. Zhruba 25 lidí si nenechalo ujít besedu s ním ve Vzdělávacím centru na Karmeli, na které stačil jak předestřít své názory, tak zodpovídat dotazy moderátora Luboše Dvořáka i lidí v hledišti.

Ve zhruba hodinové diskusi například vyzdvihl Krohovu architekturu v Mladé Boleslavi, vyjádřil se kriticky k záměru Kaplického „chobotnice“ na Letenské pláni i k Tančícímu domu na nábřeží v Praze. Rozhovořil se i na téma umění v dnešním světě. „Myslím si, že umění doplácí na to, co se ve světě dnes děje. Umění se dnes stává součástí takzvaného zábavního průmyslu. Víc, než aby se stávalo jakýmsi němým svědkem našeho života, aby vytvářelo jakýsi paralelní svět, ve kterém si musíme zasloužit to bytí v něm, tak se stává zábavou. A já si myslím, že je to velmi špatně. Parametrem kvality je návštěvnost, humbuk, dělají se akce, které jsou zajímavé v každém smyslu, nejkratší, nebo nejméně dostupné nebo nejcennější, samé nej nej nej. Myslím si ale, že umění má fungovat trochu odvisle od těchto věcí. Nemá být používáno jako jiné lidské oblasti. Umění má zvláštní vlastnost, že se nedá vysvětlit, že se vysvětluje samo sebou……, řekl umělec.


Knížák glosoval nedávný incident v podobě útoku plynovou pistolí na prezidenta, dostal se k zobecnění úvah o potřebě diskuse. „My jsme ztratili schopnost dialogu. Vedeme monology, které se toho druhého vůbec nedotýkají. My se neumíme postavit k sobě a hovořit o něčem tak, abychom dospěli k nějakému výsledku. My se postavíme k sobě, vedeme monology a urážíme toho druhého..“ Vyjádřil své názory k i designu, kterým se také hodně zabýval. Design podle něho dnes hodně hledá nové materiály, opakuje věci, které se v designu již objevily a pokud přichází s novými tvary, tak je v tom spousta schválností .
Dnes 72letý umělec informoval i o svých současných činnostech a plánech. Uvedl, že během dvou týdnů mu vyjde kniha, která dokumentuje jeho práce v oblasti architektury, že za měsíc bude otevřena v Dlouhé ulici nová galerie, která bude prezentovat jeho díla, že dále maluje a tvoří další dila.

MENU