Články

Velká taneční show má nadchnout a ukázat to nejlepší z regionu

Mladá Boleslav – Velká taneční show se odehraje 11. června od 19 hodin ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. Přehlídka toho nejlepšího, co může Mladoboleslavsko v taneční sféře nabídnout, tentokrát představí 11 souborů. O tradici tance a jeho dalším směřování v našem regionu jsme si povídali s organizátorkou show Eliškou Doubkovou z UR Dancers.

 Co má velká taneční show divákovi přinést?

Jde nám o to, abychom veřejnosti a především dětem ukázali, kterým tancům se mohou v Mladé Boleslavi a okolí věnovat. Hlavní cílem je odtáhnout děti od televize, počítačů, drog a ukázat jim přirozenou a zdravou formu pohybu. Tato show se pokusí děti nadchnout pro tanec a ukázat jim jeho pestrou škálu tak, aby si každý mohl vybrat. Mladá Boleslav má v tomto směru co nabídnout, proto nebylo těžké vytvořit velkou show obohacenou o skvělé hosty. Vyvrcholením večera bude vystoupení skupiny Daemen, která v roce 2010 zvítězila v soutěži Československo má talent. Právě tato skupina je skvělou ukázkou kam až je to možné s dávkou štěstí a hlavně pomocí píle dotáhnout.

Kdo stál u zrodu nápadu uspořádat podobnou show a jakou má za sebou tradici?

Mám dojem, že taneční show těchto rozměrů jsme v Mladé Boleslavi uspořádali poprvé my. S nápadem přišla zakladatelka a předsedkyně občanského sdružení UR Dancers Blanka Nováková. V tuto chvíli máme za sebou dva úspěšné ročníky Velké taneční show a ročník třetí už je za dveřmi. Akce se realizuje vždy jednou za dva roky, a i když její uspořádání zabere spoustu času a energie, máme radost, že se z ní stala tradice, ve které chceme pokračovat.

Myslíte si, že má tanec v Mladé Boleslavi dobrou základnu v mladé generaci?

Pokud to můžu zhodnotit z hlediska street dance, tak množství lidí, kteří se zabývají tímto stylem, v Mladé Boleslavi stále roste. Přicházejí k nám opravdu malé děti a mají tak šanci zařadit se do tanečního prostředí ve velmi raném věku. U nás mají šanci se začít učit, a tak jak rostou oni, roste i jejich taneční um. Stejně jako každá jiná volnočasová aktivita i tanec je nejen zábava, ale také pořádná porce dřiny a zabere spoustu času. Ne každý takový nápor zvládne, ale člověk by se neměl vzdávat hned při prvních nezdarech. Proto je důležité vytvořit dobrou partu lidí, která bude držet při sobě a tanec ji bude stmelovat.

Prozraďte, jaký styl je dnes pro mladou generaci z hlediska hudby a tance nejlákavější?

Já mám pocit, že je to právě street dance, nebo styly, které jej nějakým způsobem obsahují. Jedním z důvodů je určitě fakt, že se tančí na nejmodernější hudbu. Ale nerada bych, aby to vyznělo, že je tento styl nějak povýšený nad ostatní tance. Posuzuji to jen na základě zkušeností ze soutěží – právě tam je dobrý přehled, a v kategoriích, kde je street dance bývá nejvíce soutěžících. Stále ale platí, že výběr tance je velmi individuální záležitostí. Naštěstí se stále spousta lidí věnuje např. latinskoamerickým nebo standardním tancům. U žen v poslední době stoupá zájem o orientální tance a velký „boom“ zažívá také zumba. Lákavým, ale fyzicky náročným tancem zůstává break dance nebo capoeira. Tradici si zachovávají například i mažoretky nebo country tance. Jak říkám, opravdu se to těžko hodnotí, někdo má raději silovější pohyby někdo naopak ladnější. A stejně tak záleží i na tom, kterou hudbu kdo preferuje.

MENU