Články

V úterý Na Karmeli začíná výstava Hvězdy stříbrného plátna

Plakát

Výstava Hvězdy stříbrného plátna potěší všechny příznivce filmů pro pamětníky.

Pokud milujete jedinečnou prvorepublikovou atmosféru a filmy pro pamětníky, rozhodně byste si neměli nechat ujít výstavu Hvězdy stříbrného plátna, která se koná od 16. září do 2. listopadu v kostele sv. Bonaventury ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. „Expozice prezentuje slávu, úspěchy, skandály a pády nejznámějších filmových a divadelních herců a hereček první republiky a protektorátu. Není na ní nouze o originály historických plakátů, fotografie a osobní věci těchto hvězd,“ prozradil spolukurátor výstavy Petr Lukas. Období od poloviny 20. let dvacátého století, přes 30. léta, po polovinu 40. let se právem nazývá zlatým věkem československé kinematografie. V té době se započala a rozvinula kariéra mnoha legendárních režisérů – Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, nebo Vávry. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy – Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Pohádka máje, nebo Cesta do hlubin študákovy duše.

Ve všech zmíněných snímcích hrály filmové hvězdy, na které se dodnes vzpomíná – Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová…. Většina z nich zažila raketový vzestup a vzápětí hluboký pád. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Velkým lákadlem výstavy je 25 předmětů z pozůstalosti Adiny Mandlové, mladoboleslavské rodačky. Jde například o její boty, šaty nebo luxusní kožich, klobouky, šátky peněženku, cestovní šeky nebo parfém. Zajímavou součástí expozice bude historická herecká šatna, čtenářský koutek se historickými časopisy Kino Revue nebo výstava dobového oblečení v němž se chodilo do kina.

Vernisáž výstavy se odehraje v úterý 16. září v 10 hodin v kostele sv. Bonaventury. V úvodu promluví kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas a filmová historička Markéta Nedvědová.

MENU